„Detva a jej potenciál“ je séria článkov, ktoré vznikli na základe návrhu urbanistických úprav mesta Detva. Budem rád, ak vás moje pohľady na to, ako by Detva mohla v budúcnosti vyzerať, zaujmú. Pokojne mi nechajte vaše postrehy nižšie v komentári ;).
Detva je menšie okresné mesto nachádzajúce sa v srdci Podpoľania. Jej architektúra a urbanistické rozloženie, občanom niekedy slúži viac a inokedy menej. Koncepčnými myšlienkami a stavebnými zásahmi sa dá priestor mesta výrazne skvalitniť tak, aby slúžil všetkým obyvateľom a zároveň bol vizuálne atraktívnym miestom, kde sa budú ľudia radi zdržiavať. Verejné priestory našej Detvy sa dajú zaujímavo upraviť, dôležité sú pomenovania a návrhy riešenia pre zlepšenie stavebného a urbanistického rozloženia a funkčného využitia verejného priestoru slúžiaceho obyvateľom.
Koncepčnými myšlienkami a stavebnými zásahmi sa dá priestor mesta výrazne skvalitniť tak, aby slúžil všetkým obyvateľom a zároveň bol vizuálne atraktívnym miestom.
V sérii príspevkov by som vám rád predstavil nasledovné témy ⤵
1. Každý priestor si zaslúži svoje centrum
Detva je urbanisticky rozdelená do dvoch samostatných dominantných kompozícií, celkov: „Detva – Sídlisko“ a „Stará Detva“.
Kým „Stará Detva“ svoje centrum má urbanisticky definované (aj keď už stavebne znehodnotené a asanované), “Detva – Sídlisko” územné centrum definované nemá.
Na sídlisku prirodzene funkčne vznikla centrálna časť okolo Kultúrneho domu A. Sládkoviča. Tento priestor by sa dal stavebne vyčleniť a zrevitalizovať ako nové námestie sídliska.
2. Prepojenie dvoch častí mesta – sídliska a starej Detvy
Rozdelenie mesta na dva celky robí našu Detvu výnimočnou.
Je dôležité nech každá časť Detvy – „Stará Detva“ a “Detva – Sídlisko”, vedia fungovať samostatne, no zároveň, stále ako jedno mesto.
Aby tieto dve centrá tvorili jeden kompaktný celok, musia byť kvalitne dopravne a funkčne prepojené. “Detva – Sídlisko” a „Stará Detva“ by sa mali funkčne, bezpečne a pútavo prepojiť novými trasami pre chodcov, cyklistov, oddychovými plochami, ihriskami a promenádou.
3. Symbióza – život a doprava
Dôležitým prvkom mesta je jeho funkčnosť pre občanov – peších, na kolesách, pre všetkých bez
bariér. Funkčnosť a kompaktnosť Detvy stojí na ukľudnení dopravy v meste, aby sa stala bezpečnou, estetickejšiou a zároveň plynulou osou mesta. Táto os je presne definovaná – vedúc od vjazdu z hlavnej križovatky, centrálnou časťou mesta, až po amfiteáter. Dopravu v tejto časti je potrebné prispôsobiť dnešným požiadavkám a spraviť ju atraktívnou.
4. Zatraktívnenie funkčných plôch
Na centrálne priestory – „Stará Detva“ a “Detva – Sídlisko”, nadväzujú lokálne funkčné plochy, ktoré sú dominantnými verejnými priestormi mesta (zjazd z diaľnice, vjazd z hlavnej križovatky do mesta, časť okolo zimného štadióna …). Ako dopriať týmto miestam pozornosť a ďalší rozvoj tak, aby sa stali estetickejším a príjemnejším miestom, ktoré víta občanov a návštevníkov mesta Detva?
5. Zveľadenie kultúrneho dedičstva
Časť Detvy zvaná „Stará Detva“ je spájaná s tradíciou, históriou, folklórom. V tejto časti Detvy sa nachádza viacero kultúrnych a architektonických pamiatok nášho mesta, ktoré si určite zaslúžia väčšiu pozornosť (Námestie SNP, Amfiteáter, Kúpalisko Štrand). Ako celoročne prezentovať tradičnú architektúru v Detve, aby bola funkčná pre jej občanov a návštevníkov? Je potrebné zvýrazniť historické stavby v meste – či už existujúce, ale tie, ktoré neprežili surové zásahy minulej doby. Tieto stavby boli dušou Detvy, sú potenciálom spraviť Detvu atraktívnejším mestom a predpokladom pre kvalitný život jej obyvateľov.
Aké stavebné úpravy by ste v Detve privítali vy? 🙂 Pokračovanie k tomuto článku nájdete na blogu.
M. L.
“S nami bude Váš domov jedinečný”
TÍM PODOM.SK